| title | Street Fighter III 3rd Strike: Fight for the Future (USA 990608) |
| set name | sfiii3 |
| manufacturer | Capcom |
| year | 1999 |
| genre | unknown |
| category | Fighter / Versus (hof) |
| driver status | imperfect |
| driver source | cps3.c |
| snapshots | PS: in game
| title
| versus
| scores
| gameover
/ MW: in game
/ CT: in game
| title
/ Mr. Do: artwork
/ artwork: cabinet
| PCB
zoom
|
| rating | 64.3% after 703 votes |
| clones | Street Fighter III 3rd Strike: Fight for the Future (Japan 990512, NO CD) Street Fighter III 3rd Strike: Fight for the Future (Japan 990608, NO CD) Street Fighter III 3rd Strike: Fight for the Future (USA 990512) |
| colour emulation | good |
| palette | 65536 |
| display type | raster |
| orientation | horizontal |
| resolution | 384x224 |
| frequency | 59.583393Hz |
| sound emulation | good |
| channels | stereo |
| players | 2 |
| nplayers | 2P sim |
| controls | 8 way joystick |
| buttons | 6 |
| coin slots | 2 |
| cpu | SH-2 @ 25MHz |
| audio | CPS3 Custom @ 14.318166MHz |
| version added | .081u3 | ||||||||||||
| last change(s) | .116u4 .108u3 .096u2 .086u3 .082 | ||||||||||||
| roms |
|
||||||||||||
| CHD |
|
| info | 0.129 [?] 0.81u3 [?] Artwork available CD-ROM required Bugs:
Other Emulators:
Street Fighter Street Fighter II - The World Warrior Street Fighter II' - Champion Edition Street Fighter II' - Hyper Fighting Super Street Fighter II: The New Challengers Super Street Fighter II - The New Challengers Super Street Fighter II Turbo Street Fighter Alpha: Warriors' Dreams Street Fighter Alpha 2 Street Fighter Alpha 3 Street Fighter Zero 2 Alpha Street Fighter Zero 3 Upper Street Fighter: The Movie Street Fighter EX Street Fighter EX Plus Street Fighter EX 2 Street Fighter EX 2 Plus Street Fighter III: New Generation Street Fighter III 2nd Impact: Giant Attack Street Fighter III 3rd Strike: Fight for the Future Hyper Street Fighter 2: The Anniversary Edition X-Men Vs. Street Fighter Marvel Super Heroes Vs. Street Fighter Marvel Vs. Capcom: Clash of Super Heroes Marvel vs. Capcom 2 Capcom Vs. SNK Millennium Fight 2000 Capcom Vs. SNK Millenium Fight 2000 Pro Capcom Vs. SNK 2 Millionaire Fighting 2001 SNK vs. Capcom - SVC Chaos Romset: 512 kb / 1 files / 128.8 zip CD-ROM: 77.7 MB (Compressed: 77.7) |
| history | Street Fighter III - 3rd Strike : Fight For The Future (c) 1999 Capcom. New characters Remy, Makoto, Q, and Twelve join the returning Street Fighter veteran Chun Li and the existing "Street Fighter III - Second Impact" cast in this third and final installment of Street Fighter III. - TECHNICAL - Capcom Play System III hardware (CPS III) CD Number : CAP-33S000 CD Label : CAP-33S-1 Main CPU : Hitachi SH2 (possibly 2) Storage : SCSI CD Rom, RAM and Flash ROM. RAM : SIMMs on the left w/ 16M of data each (each has 8x 16M Flash ROMs, there's 4 SIMMs plugged in on this board). SIMMs on the right w/ 8M each (there's 4 Flash ROMs on each board and there are 2 SIMMs plugged in) OSC : 60MHz. 42.9545MHz, XTAL 3.6864MHz. Players : 2 Control : 8-way joystick Buttons : 6 = > [1] LP, [2] MP, [3] HP = > [4] LK, [5] MK, [6] HK - TRIVIA - This is the first Street Fighter game to adopt a rap/hip-hop urban theme. Twelve's name is incorrectly spelt 'Tweleve' on the opponent selection screen. The mistake then appears again when the screen scrolls to display the next opponent choice. Shin Akuma is present in the game code. Shin Akuma in 3rd Strike differs somewhat from his 2nd Impact guise. For a start, in 2nd Impact Shin Akuma had his own audio samples. In 3rd Strike, he shares Akuma's soundfile. His second Super Art is somewhat glitchy at times, and unlike 2nd Impact, he seems to have only 2 outfits. The blue color outfit is for Player 1, and the white colour outfit for Player 2. Both are hardcoded. - UPDATES - VER. 990512 * Ken Vs. Makoto neutral throw bug : If Ken defeats Makoto with his neutral throw (i.e. knee bash), the game will reset. * Magnetic Storm graphical glitch : P2 Yang has 'Magnetic Storm' listed as one of his Super Arts instead of 'Tenshin-Senkyutai'. * Unblockables : Certain characters (Urien, Oro) have moves/combos which are impossible to block. VER. 990608 * Ken Vs. Makoto neutral throw bug has been fixed and doesn't reset the game. * Unblockables are no longer unblockable. - TIPS AND TRICKS - * 6 Costume Colors : Highlight a fighter at the character selection screen and press one of the 6 buttons for the standard outfits (button 1 aka LP is the original color). * Secret Colour : Highlight a fighter at the character selection screen and press LP+MK+HP. - SERIES -
|
| resource links | view in MAWS view in mini MAWS view in CAESAR view high score and replay at MARP view in Progetto EMMA (Italian) view game bugs at MAME Testers view driver bugs at MAME Testers view in arcade-history.com view in Games Database |