| title | Tecmo Bowl (World?) |
| set name | tbowl |
| manufacturer | Tecmo |
| year | 1987 |
| genre | Sports (hof) |
| category | Sports / Football Amer. (hof) |
| driver status | good |
| driver source | tbowl.c |
| snapshots | PS: in game
| title
| scores
/ MW: in game
/ CT: in game
| title
/ artwork: cabinet
| marquee
zoom | shrink
|
| rating | 79.1% after 107 votes |
| clones | Tecmo Bowl (Japan) |
| colour emulation | good |
| palette | 2048 |
| display type | raster |
| orientation | horizontal |
| resolution | 256x224 |
| frequency | 60.000000Hz |
| sound emulation | good |
| channels | mono |
| players | 4 |
| nplayers | 4P sim |
| controls | 8 way joystick |
| buttons | 2 |
| coin slots | 4 |
| cpu | Z80 @ 8MHz |
| cpu | Z80 @ 8MHz |
| cpu | Z80 @ 4MHz |
| audio | YM3812 @ 4MHz |
| audio | YM3812 @ 4MHz |
| audio | MSM5205 @ 0.384MHz |
| audio | MSM5205 @ 0.384MHz |
| version added | .067 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| last change(s) | none | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| roms |
|
| info | 0.67 [David Haywood, Tomasz Slanina] 0.60 [David Haywood] Bugs:
Recommended Games (Football): Atari Football 10 Yard Fight Scrum Try (Cassette) Gridiron Fight Street Football Great Football (Mega-Tech) Quarterback Tecmo Bowl Tecmo Bowl (PlayChoice-10) TouchDown Fever Cyberball John Elway's Team Quarterback All American Football High Impact Football Super High Impact Pigskin 621AD Joe Montana II: Sports Talk Football (Mega-Tech) Football Frenzy (NeoGeo) Hard Yardage Two Minute Drill Rushing Heroes NFL Blitz NFL Blitz '99 NFL Blitz 2000 - Field Goal Romset: 1472 kb / 25 files / 428.15 zip |
| history | Tecmo Bowl (c) 1987 Tecmo. - TECHNICAL - Game ID : 6206 Main CPU : (2x) Z80 (@ 8 Mhz) Sound CPU : Z80 (@ 4 Mhz) Sound Chips : (2x) YM3812 (@ 4 Mhz), (2x) MSM5205 (@ 384 Khz) Screen orientation : Horizontal Video resolution : 512 x 224 pixels Screen refresh : 60.00 Hz Palette colors : 2048 Players : 4 Control : 8-way joystick Buttons : 2 - SERIES - |
| resource links | view in MAWS view in mini MAWS view in CAESAR view high score and replay at MARP view in Progetto EMMA (Italian) view game bugs at MAME Testers view driver bugs at MAME Testers view in arcade-history.com view in Games Database |