| title | Thunder Ceptor |
| set name | tceptor |
| manufacturer | Namco |
| year | 1986 |
| genre | Shooter (hof) |
| category | Shooter / Flying (chase view) (hof) |
| driver status | good |
| driver source | tceptor.c |
| snapshots | PS: in game
| title
| scores
| gameover
/ MW: in game
/ CT: in game
| title
/ EJ: in game
zoom
|
| rating | 68.4% after 52 votes |
| clones | Thunder Ceptor II |
| colour emulation | good |
| palette | 4096 |
| display type | raster |
| orientation | horizontal |
| resolution | 272x224 |
| frequency | 60.606060Hz |
| sound emulation | good |
| channels | stereo |
| cpu | M6809 @ 1.536MHz |
| cpu | M65C02 @ 2.048MHz |
| cpu | M65C02 @ 2.048MHz |
| cpu | 68000 @ 12.288MHz |
| cpu | HD63701 @ 6.144MHz |
| audio | YM2151 @ 3.579545MHz |
| audio | Namco CUS30 @ 0.024MHz |
| audio | DAC |
| version added | .077u2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| last change(s) | .107u3 .080 .078 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| roms |
|
| info | 0.77u2 [BUT] 0.76u1 [BUT] Bugs:
LEVELS: 6 (tceptor2) Recommended Games (Starfighter): Starship 1 Star Fire Star Fire 2 Star Hawk Tailgunner Tunnel Hunt Space Encounters Space Seeker Buck Rogers: Planet of Zoom Gravitar Rougien Star Trek Tac/Scan Ambush Blaster Cube Quest I, Robot Star Wars The Empire Strikes Back Star Wars Arcade Star Wars Trilogy Star Wars Pod Racer Tube Panic High Voltage Mirax Shrike Avenger Splendor Blast Vs. Star Luster Thunder Ceptor Galaxy Force 2 Starblade Galactic Storm Space Lords Solar Assault Hyperdrive Vapor TRX Romset: 634 kb / 27 files / 215.8 zip |
| history | Thunder Ceptor (c) 1986 Namco. - TECHNICAL - Game ID : TC Main CPU : M6809 (@ 1.536 Mhz), 68000 (@ 12.288 Mhz), HD63701 (@ 1.536 Mhz) Sound CPU : (2x) M65C02 (@ 2.048 Mhz) Sound Chips : YM2151 (@ 3.579545 Mhz), Namco 8-channel WSG, DAC Screen orientation : Horizontal Video resolution : 272 x 224 pixels Screen refresh : 60.61 Hz Palette colors : 1024 Players : 1 Control : stick Buttons : 4 - SERIES - |
| resource links | view in MAWS view in mini MAWS view in CAESAR view high score and replay at MARP view in Progetto EMMA (Italian) view game bugs at MAME Testers view driver bugs at MAME Testers view in arcade-history.com view in Games Database view in KLOV view in MamEnd view in System16 view in The Arcade Flyer Archive view in VGMuseum Game Endings |