| title | Thunder Zone (World) |
| set name | thndzone |
| manufacturer | Data East Corporation |
| year | 1991 |
| genre | Shooter (hof) |
| category | Shooter / Walking (hof) |
| driver status | good |
| driver source | dassault.c |
| snapshots | PS: in game
| title
| select
| scores
| gameover
/ MW: in game
/ CT: in game
| title
| select
/ EJ: in game
/ artwork: PCB
zoom
|
| rating | 65% after 37 votes |
| clones | Desert Assault (US 4 Players) Desert Assault (US) |
| colour emulation | good |
| palette | 4096 |
| display type | raster |
| orientation | horizontal |
| resolution | 320x240 |
| frequency | 60.000000Hz |
| sound emulation | good |
| channels | stereo |
| players | 4 |
| nplayers | 4P sim |
| controls | 8 way joystick |
| buttons | 2 |
| coin slots | 4 |
| cpu | 68000 @ 14MHz |
| cpu | 68000 @ 14MHz |
| cpu | HuC6280 @ 4.0275MHz |
| audio | YM2203 @ 4.0275MHz |
| audio | YM2151 @ 3.58MHz |
| audio | OKI6295 @ 1.023924MHz |
| audio | OKI6295 @ 2.047848MHz |
| version added | .061 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| last change(s) | .106u12 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| roms |
|
| info | 0.61 [Bryan McPhail] WIP:
Recommended Games (Army Fighter 2): Borderline Front Line Commando Field Combat Ikari Warriors Guerrilla War Ikari III - The Rescue Jackal Land Sea Air Squad Mighty Guy Heavy Barrel Rescue Raider Thundercade Time Soldiers Gain Ground Caliber 50 Mercs Gulf Storm Thunder Zone Desert Breaker Ninja Commando Total Carnage Gundhara Shock Troopers Shock Troopers - 2nd Squad Romset: 9543 kb / 38 files / 3.53 zip |
| history | Thunder Zone (c) 1991 Data East. In this shoot'em up game, four soldiers grab machine guns and other projectile weapons and shoot their way through the terrorist arsenal. - TECHNICAL - Game ID : MAJ Main CPU : (2x) 68000 (@ 14 Mhz) Sound CPU : HuC6280 (@ 4.0275 Mhz) Sound Chips : YM2203 (@ 4.0275 Mhz), YM2151 (@ 3.58 Mhz), OKI6295 (@ 7.757 Khz), OKI6295 (@ 15.514 Khz) Screen orientation : Horizontal Video resolution : 320 x 240 pixels Screen refresh : 60.00 Hz Palette colors : 4096 Players : 4 Control : 8-way joystick Buttons : 2 - TRIVIA - This game is known in US as "Desert Assault". - STAFF -
|
| resource links | view in MAWS view in mini MAWS view in CAESAR view high score and replay at MARP view in Progetto EMMA (Italian) view game bugs at MAME Testers view driver bugs at MAME Testers view in arcade-history.com view in Games Database view in KLOV view in MamEnd |