| title | WWF: Wrestlemania (rev 1.30 08/10/95) |
| set name | wwfmania |
| manufacturer | Midway |
| year | 1995 |
| genre | Sports / Wrestling (hof) |
| category | Sports / Wrestling (hof) |
| driver status | good |
| driver source | midwunit.c |
| snapshots | PS: in game
| title
| select
| versus
| scores
| gameover
/ MW: in game
/ CT: in game
| title
| select
/ artwork: cabinet
| marquee
zoom
|
| rating | 70.9% after 131 votes |
| clones | WWF: Wrestlemania (rev 1.20 08/02/95) |
| colour emulation | good |
| palette | 32768 |
| display type | raster |
| orientation | horizontal |
| resolution | 399x253 |
| frequency | 54.815170Hz |
| sound emulation | good |
| channels | mono |
| players | 2 |
| nplayers | 2P sim |
| controls | 8 way joystick |
| buttons | 5 |
| coin slots | 4 |
| cpu | TMS34010 @ 50MHz |
| cpu | ADSP2105 @ 10MHz |
| audio | DMA-driven DAC |
| version added | .037b05 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| last change(s) | none since version .53 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| roms |
|
| cabinet | wwfmania.png |
| marquee | wwfmania.png |
| control panel | wwfmania.png |
| flyer | wwfmania.png |
| info | 0.37b5 [Aaron Giles] Bugs:
Recommended Games (Wrestling): The Big Pro Wrestling! Appoooh Champion Pro Wrestling Mat Mania Body Slam Mania Challenge Pro Wrestling (PlayChoice-10) Robo Wres 2001 The Main Event Champion Wrestler Grudge Match (Yankee Game Technology) Wrestle War Wrestle War (Mega-Tech) WWF Superstars WWF WrestleFest Ring Rage 3 Count Bout / Fire Suplex (NeoGeo) Muscle Bomber Duo Saturday Night Slam Masters Ring of Destruction: Slammasters II Blazing Tornado WWF: Wrestlemania Shin Nihon Pro Wrestling Toukon Retsuden 3 Arcade Zen Nippon Pro-Wrestling Featuring Virtua Ehrgeiz Romset: 21504 kb / 22 files / 17.87 zip |
| history | WWF - Wrestlemania (c) 1995 Midway. 8 selectable wrestlers fights in mayhem with punishing head-to-head and team match-ups and grueling WWF and Intercontinental title bouts. Features in-ring commentary by Vince McMahon and Jerry 'The King' Lawler. - TECHNICAL - Midway Wolf Unit hardware Main CPU : TMS34010 (@ 6.25 Mhz) Sound CPU : ADSP2105 (@ 10 Mhz) Sound Chips : DMA-driven (@ 10 Mhz) Screen orientation : Horizontal Video resolution : 400 x 254 pixels Screen refresh : 53.20 Hz Palette colors : 32768 Players : 2 Control : 8-way joystick Buttons : 5 (PUNCH, POWER PUNCH, BLOCK, KICK, POWER KICK) - TRIVIA - Released in August 1995. The Midway coin-op has, within its code, the engine for a graphical reworking of Robotron, to be played like "Pong" in "Mortal Kombat II". However, the graphics were removed due to memory constraints, so the feature remains disabled. If you look in the crowd, you can see the people who made this game possible. Right smack in the middle, is Mark Turmell.Mark Turmell is the main guy responsible for this game. The others are : * In the crowd from Turmell to the right... Sal Divita (head artist) Sheridan Oursler (hardware tech) Josh Tsui (artist) Eugene Greer (artist) Tony Goskie (artist) Mark Penacho (programmer, but not on this game) * In the crowd from Turmell to the left... Jason Skiles (programmer and avid Internet user) Jake Simpson (programmer) (wearing the MK t-shirt) Mancow Muller (radio dj on Rock 103.5 and devout WWF fan) Sophia (Mancow's significant other) Dewey Gosnell (network tech) Jamie Rivett (programmer) Here are the real names of the wrestlers : Bret Hart - Bret Hart Shawn Michaels - Michael Shawn Hickenbottom Undertaker - Mark Calaway Razor Ramon - Scott Hall Bam Bam Bigelow - Scott Bigelow (1961-2007) Yokozuna - Rodney Anoa'i (1966-2000) Lex Luger - Lawrence Pfohl Doink - Matt Borne (1st), Steve Keirn (2nd), Ray Apollo (3rd), Steve Lombardi (4th), Dusty Wolfe (5th). The filming for characters must have been somewhere between July and September of 1993 judging by the appearances of the wrestlers in this game. About fatalities : The original plan was for all 8 wrestlers to have finishing moves, but once the WWF got wind of it, they ordered Midway to not put anymore in. The World Wrestling Federation is now known as World Wrestling Entertainment (WWE), having lost a lawsuit with the World Wildlife Fund over the use of the abbreviation WWF in 2000. The company changed their name to WWE 2 years later. At the time of the game's release, the WWF Champion was Diesel (Kevin Nash) who is absent from the game. However, at the time of the game's development, the WWF Champion was Yokozuna, who was a WWF Tag Team Champion at the time of release, his tag team partner Owen Hart (1965-1999) is absent from the game. - TIPS AND TRICKS - * Moves Names On : Tap Punch 4 times during vs. screen. * No Blocking : Tap Block 3 times (both players) during vs. screen. * Buddy Mode : Tap Block 5 times (both players) during vs. screen. * Random Character : Press Up+Start at the fighter selection screen without moving the selection box from its original position. * Alternate costume Colors : While holding left (for fighters on left side) or right (for fighters on right side) press P, K, PP or PK when selecting a fighter. * Mortal Kombat 3 Code : Win 25 fights to get MK3 Unlimited run code. * Undertaker Fatality : To perform this fatality, you must win the match, then do the proper joystick/button sequence when 'Pin Him' appears : Up, Down(x2), Punch (opponent must be in mid-left of the ring). The Undertaker pushes his opponent into a coffin which appears from under the ring. The coffin goes back down and a tombstone appears in its place. - STAFF -
|
| resource links | view in MAWS view in mini MAWS view in CAESAR view high score and replay at MARP view in Progetto EMMA (Italian) view game bugs at MAME Testers view driver bugs at MAME Testers view in arcade-history.com view in arcade-history.com view in Games Database |