| title | War Gods |
| set name | wargods |
| manufacturer | Midway |
| year | 1995 |
| genre | unknown |
| category | Fighter / Versus (hof) |
| driver status | good |
| driver source | midvunit.c |
| snapshots | PS: in game
| title
| select
| versus
| scores
| gameover
/ MW: in game
/ CT: in game
| title
| select
| versus
/ artwork: cabinet
| marquee
zoom
|
| rating | 64.4% after 92 votes |
| colour emulation | good |
| palette | 32768 |
| display type | raster |
| orientation | horizontal |
| resolution | 512x400 |
| frequency | 57.349016Hz |
| sound emulation | good |
| channels | stereo |
| players | 2 |
| nplayers | 2P sim |
| controls | 8 way joystick |
| buttons | 6 |
| coin slots | 4 |
| cpu | TMS32031 @ 50MHz |
| cpu | ADSP-2115 @ 16MHz |
| audio | DMA-driven DAC |
| audio | DMA-driven DAC |
| version added | .063 | ||||||||||||||||||
| last change(s) | none | ||||||||||||||||||
| roms |
|
||||||||||||||||||
| CHD |
|
| info | 0.63 [Aaron Giles] HardDisk required Bugs:
Pit Fighter Holosseum Killer Instinct Killer Instinct 2 Killer Instinct (SNES bootleg) Tattoo Assassins Fighting Vipers Fighting Vipers 2 War Gods Last Bronx Mace: The Dark Age Beastorizer BioFreaks Rival Schools Bloody Roar 2 Daraku Tenshi - The Fallen Angels Toy Fighter Moero Justice Gakuen Spikers Battle Jingi Storm Romset: 160 kb / 2 files / 17.6 zip Harddisk: 401.4 MB (Heads: 16, Cylinders: 988, Sectors: 52 - Compressed: 59.9) |
| history | War Gods (c) 1996 Midway. 10 mystical characters battle for dominance in a 3-D environment. - TECHNICAL - Midway V Unit hardware Main CPU : TMS32031 (@ 50 Mhz) Sound CPU : ADSP2115 (@ 16 Mhz) Sound Chips : (2x) DMA-driven (@ 16 Mhz) Screen orientation : Horizontal Video resolution : 512 x 400 pixels Screen refresh : 57.00 Hz Palette colors : 32768 Players : 2 Control : 8-way joystick Buttons : 6 - TRIVIA - This game is the only game on the Midway V Unit to use a hard-disk (401 megabyte). Only about 100M of the hard drive is used. War Gods was the first truly 3-D fighting game to include the Digital Skin Technology that eliminates polygon look. Michael Jackson used to own this game. It was sold at the official Michael Jackson Auction on Apr. 24th, 2009. - STAFF -
|
| resource links | view in MAWS view in mini MAWS view in CAESAR view high score and replay at MARP view in Progetto EMMA (Italian) view game bugs at MAME Testers view driver bugs at MAME Testers view in arcade-history.com view in Games Database view in KLOV view in System16 view in The Arcade Flyer Archive |