| title | Wizard Fire (Over Sea v2.1) |
| set name | wizdfire |
| manufacturer | Data East Corporation |
| year | 1992 |
| genre | Fighter / 2.5D (hof) |
| category | Fighter / 2.5D (hof) |
| driver status | good |
| driver source | rohga.c |
| snapshots | PS: in game
| title
| select
| scores
| gameover
/ MW: in game
/ CT: in game
| title
| select
/ artwork: marquee
| PCB
zoom
|
| rating | 68.2% after 31 votes |
| clones | Dark Seal 2 (Japan v2.1) Wizard Fire (US v1.1) |
| colour emulation | good |
| palette | 2048 |
| display type | raster |
| orientation | horizontal |
| resolution | 320x240 |
| frequency | 58.000000Hz |
| sound emulation | good |
| channels | stereo |
| players | 2 |
| nplayers | 2P sim |
| controls | 8 way joystick |
| buttons | 2 |
| coin slots | 2 |
| cpu | 68000 @ 14MHz |
| cpu | HuC6280 @ 2.685MHz |
| audio | YM2151 @ 3.58MHz |
| audio | OKI6295 @ 1.006875MHz |
| audio | OKI6295 @ 2.01375MHz |
| version added | .131u3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| last change(s) | .064 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| roms |
|
| control panel | wizdfire.png |
| PCB | wizdfire.png |
| info | 0.131u3 [Irongiant] 0.64 [Bryan McPhail] WIP:
Recommended Games (Knights): Warlords Demons & Dragons Cavelon Dragon's Lair Hunchback Knightmare Dragon Buster Ghosts'n Goblins Ghouls'n Ghosts Ghouls'n Ghosts (Mega-Tech) Vs. Castlevania Castlevania (PlayChoice-10) Cadash Dragon Unit Dark Seal Rampart Crossed Swords (NeoGeo) The King of Dragons Knights of the Round Exvania Wizard Fire Light Bringer Dungeons & Dragons: Tower of Doom Dungeons & Dragons: Shadow over Mystara Action Hollywood (Excaliwood) Sol Divide Knights of Valour Knights of Valour 2 The Crystal of Kings Romset: 10945 kb / 22 files / 5.19 zip |
| history | Wizard Fire (c) 1992 Data East. 5 legendary heroes must fight through hoards of monsters in order to eradicate their evil presence from their kingdom, in this colourful, isometric scrolling multi-player beat-em-up. Wizard Fire is another in a long line of derivative but playable fantasy-themed beat-em-ups that came to typify the arcade scene of the early nineties. - TECHNICAL - Game ID : MAS Main CPU : 68000 (@ 14 Mhz) Sound CPU : HuC6280 (@ 8.055 Mhz) Sound Chips : YM2151 (@ 3.58 Mhz), OKI6295 (@ 7.627 Khz), OKI6295 (@ 15.255 Khz) Screen orientation : Horizontal Video resolution : 320 x 240 pixels Screen refresh : 58.00 Hz Palette colors : 2048 Players : 2 Control : 8-way joystick Buttons : 2 - TRIVIA - This game is known outside US as "Dark Seal 2". Only 100 PCBs were manufactured. Pony Canyon / Scitron released a limited-edition soundtrack album for this game (Dark Seal II : Data East Gamadelic - PCCB-00129) on 17/09/1993. - SERIES -
|
| resource links | view in MAWS view in mini MAWS view in CAESAR view high score and replay at MARP view in Progetto EMMA (Italian) view game bugs at MAME Testers view driver bugs at MAME Testers view in arcade-history.com view in arcade-history.com view in GameFAQs view in Games Database view in KLOV view in MamEnd view in VGMuseum Game Endings |