| title | Xexex (ver EAA) |
| set name | xexex |
| manufacturer | Konami |
| year | 1991 |
| genre | Shooter / Flying Horizontal (hof) |
| category | Shooter / Flying Horizontal (hof) |
| driver status | good |
| driver source | xexex.c |
| snapshots | PS: in game
| title
| scores
| bosses
/ MW: in game
/ CT: in game
| title
zoom
|
| rating | 60.1% after 48 votes |
| clones | Xexex (ver AAA) Xexex (ver JAA) |
| colour emulation | good |
| palette | 2048 |
| display type | raster |
| orientation | horizontal |
| resolution | 384x256 |
| frequency | 54.253472Hz |
| sound emulation | good |
| channels | stereo |
| players | 2 |
| nplayers | 2P sim |
| controls | 8 way joystick |
| buttons | 2 |
| coin slots | 2 |
| cpu | 68000 @ 16MHz |
| cpu | Z80 @ 8MHz |
| audio | YM2151 @ 4MHz |
| audio | K054539 @ 0.048MHz |
| audio | Volume Filter |
| audio | Volume Filter |
| audio | Volume Filter |
| audio | Volume Filter |
| version added | .037b07 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| last change(s) | .105u3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| roms |
|
| flyer | xexex.png |
| info | 0.37b7 [Olivier Galibert] 0.36b4 [Olivier Galibert] SETUP:
Recommended Games (Defender): Defender Stargate Malzak Mayday Cosmic Avenger Mars The Percussor Scramble 4 Fun in 1 (Scramble) Space Odyssey Vanguard Scorpion Markham SF-X Brain Darius Darius II Darius Gaiden - Silver Hawk G-Darius Fantasy Zone Fantasy Zone 2 Alpha One Back Fire Thunder Cross Thunder Cross II Gigandes Mega Blast Air Buster Arrow Flash (Mega-Tech) Bio-ship Paladin Paranoia ThunderForce AC Thunder Force II MD (Mega-Tech) Cosmic Cop E.D.F. : Earth Defense Force Metal Black Strike Force Xexex Andro Dunos (NeoGeo) Gratia - Second Earth Romset: 10880 kb / 14 files / 4.32 zip |
| history | Xexex (c) 1991 Konami. Fly the Flintlock TMF01 across several beautifully drawn stages and help save the Planet E-Square! A great horizontal scrolling shooter featuring some very large ships, lots of raster effects and one neat charge-shot. - TECHNICAL - Game ID : GX067 Main CPU : 68000 Sound CPU : Z80 Sound Chips : YM2151, K054539, (4x) Volume Screen orientation : Horizontal Video resolution : 384 x 256 pixels Screen refresh : 60.00 Hz Palette colors : 2048 Players : 2 Control : 8-way joystick Buttons : 2 - TRIVIA - King Records released a limited-edition soundtrack album for this game (Xexex : Konami Kukeiha Club - KICA-7508) on 21/01/1992. - UPDATES - The Japanese version has lives (with re-spawn points) instead of a life-bar and a much larger variety of weapons. - STAFF -
|
| resource links | view in MAWS view in mini MAWS view in CAESAR view high score and replay at MARP view in Progetto EMMA (Italian) view game bugs at MAME Testers view driver bugs at MAME Testers view in arcade-history.com view in GameFAQs view in Games Database view in KLOV view in MamEnd view in System16 view in The Arcade Flyer Archive view in VGMuseum Game Endings view in VGMuseum Gamepics view in VGMuseum Gamepics |