| title | Bio-hazard Battle (Mega Play) |
| set name | mp_bio |
| manufacturer | Sega |
| year | 1993 |
| genre | Shooter / Flying Horizontal (hof) |
| category | Shooter / Flying Horizontal (hof) |
| driver status | good |
| driver source | megaplay.c |
| snapshots | PS: in game
| title
| select
| how to
| gameover
/ MW: in game
/ CT: in game
| title
| select
| BIOS
zoom
|
| rating | 69% after 32 votes |
| BIOS | megaplay |
| colour emulation | good |
| palette | 512 |
| display type | raster |
| orientation | horizontal |
| resolution | 256x224 |
| frequency | 60.000000Hz |
| sound emulation | good |
| channels | stereo |
| players | 2 |
| nplayers | 2P sim |
| controls | 8 way joystick |
| buttons | 4 |
| coin slots | 2 |
| cpu | 68000 @ 7.670453MHz |
| cpu | Z80 @ 3.579545MHz |
| cpu | Z80 @ 3.57954MHz |
| audio | YM2612 @ 7.670453MHz |
| audio | SMSIII PSG @ 3.579545MHz |
| audio | SN76496 @ 3.57954MHz |
| version added | .095 | ||||||||||||||||||||||||||||||
| last change(s) | .109 | ||||||||||||||||||||||||||||||
| roms |
|
| cabinet | mp_bio.png |
| control panel | mp_bio.png |
| PCB | megaplay.png |
| info | 0.95 [Guru] Bugs:
Centipede Atari Arcade Classics (Super Centipede) Millipede 4 Fun in 1 (Galactic Convoy) War of the Bugs The Amazing Adventures of Mr. F. Lea Anteater Beezer Bubbles Funky Bee Insector Slither Imago Exed Exes Noboranka Stompin' Exterminator Insector X Povar / Sobrat' Buran / Agroprom (Pssst) Bio-hazard Battle (Mega Play) Critter Crusher Excelsior Romset: 1056 kb / 2 files / 580 zip |
| history | Bio-hazard Battle [Mega-Play 06] (c) 1993 Sega. Bio-Hazard Battle is a horizontally scrolling space shooter. You can choose one of the 4 ships, each one having its own attacks. During the game, you can upgrade your ships' weapons by collecting colored balls floating around. You can store up to 3 different weapons at the same time, executing attacks in different directions. - TECHNICAL - Sega Mega Play hardware Main CPU : 68000 (@ 7.670442 Mhz), (2x) Z80 (@ 3.57954 Mhz) Sound Chips : YM3438 (@ 7.670442 Mhz), (2x) SN76496 (@ 3.57954 Mhz) Screen orientation : Horizontal Video resolution : 320 x 224 pixels Screen refresh : 60.00 Hz Palette colors : 96 Players : 2 Control : 8-way Joystick Buttons : 3 - TRIVIA - This game is known in Japan as 'Crying - A Seimei Sensou' (translates from Japanese as 'Crying - A Life of War'). Official Sega Mega-Play releases list : [Mega-Play 01] Sonic The Hedgehog [Mega-Play 02] Golden Axe II [Mega-Play 03] Grand Slam - The Tennis Tournament [Mega-Play 04] Tecmo World Cup [Mega-Play 05] Streets Of Rage 2 [Mega-Play 06] Bio-Hazard Battle [Mega-Play 07] Sonic The Hedgehog 2 [Mega-Play 08] ??? [Mega-Play 09] Shinobi III - Return of the Ninja Master [Mega-Play 10] ??? [Mega-Play 11] Mazin Wars [Mega-Play ??] Columns III - Revenge of Columns [Mega-Play ??] Gunstar Heroes - PORTS - * Consoles : Nintendo Wii (2007, "Virtual Console") - SOURCES - Game's rom. Edit this entry at Arcade-History.com: http://www.arcade-history.com/?n=bio-hazard-battle-mega-play-06&page=detail&id=3958&o=2 |
| resource links | view in MAWS view in mini MAWS view in CAESAR view high score and replay at MARP view in Progetto EMMA (Italian) view game bugs at MAME Testers view driver bugs at MAME Testers view in arcade-history.com view in GameFAQs view in Games Database view in KLOV view in MamEnd view in System16 |