| title | Haunted Castle (version M) |
| set name | hcastle |
| manufacturer | Konami |
| year | 1988 |
| genre | Platform (hof) |
| category | Platform / Fighter Scrolling (hof) |
| driver status | good |
| driver source | hcastle.c |
| snapshots | PS: in game
| title
| scores
| gameover
| bosses
/ MW: in game
/ CT: in game
| title
/ Mr. Do: artwork
/ EJ: in game
/ artwork: flyer
| cabinet
| marquee
| PCB
zoom
|
| rating | 62.5% after 50 votes |
| clones | Akuma-Jou Dracula (Japan version N) Akuma-Jou Dracula (Japan version P) Haunted Castle (version K) |
| colour emulation | good |
| palette | 4096 |
| display type | raster |
| orientation | horizontal |
| resolution | 256x224 |
| frequency | 59.000000Hz |
| sound emulation | good |
| channels | mono |
| players | 2 |
| nplayers | 2P alt |
| controls | 8 way joystick |
| buttons | 2 |
| coin slots | 2 |
| cpu | KONAMI @ 3MHz |
| cpu | Z80 @ 3.579545MHz |
| audio | K007232 @ 3.579545MHz |
| audio | YM3812 @ 3.579545MHz |
| audio | K051649 @ 1.789772MHz |
| version added | .036b02 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| last change(s) | .059 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| roms |
|
| info | 0.59 [Bryan McPhail] 0.36b2 [Bryan McPhail] Artwork available WIP:
LEVELS: 6 Other Emulators:
Genpei ToumaDen Rygar Rygar (PlayChoice-10) Black Tiger Karnov Rastan / Rastan Saga Nastar / Rastan Saga 2 Warrior Blade - Rastan Saga Episode III Altered Beast Altered Beast (Mega-Tech) Chelnov - Atomic Runner Haunted Castle Legend of Makai The Astyanax Dynasty Wars Golden Axe Golden Axe (Mega-Tech) Golden Axe II (Mega-Tech) Golden Axe II (Mega Play) Golden Axe - The Revenge of Death Adder Golden Axe - The Duel Strider Strider 2 Trio The Punch Wild Fang Magic Sword Big Karnak Blade Master Act Raiser (Nintendo Super System) Arabian Fight Arabian Magic Warriors of Fate Guardians / Denjin Makai II Gaiapolis Metamorphic Force Monster Maulers Oriental Legend Oriental Legend Special Oriental Legend Special Plus Oriental Legend 2 Romset: 2754 kb / 13 files / 852.7 zip |
| history | Haunted Castle (c) 1988 Konami. Dracula stole our hero's wife the day of the ceremony and so you must rescue her. Armed with your whip, fight classic horror monsters in this horizontal action game. - TECHNICAL - Game ID : GX768 Main CPU : KONAMI (@ 3 Mhz) Sound CPU : Z80 (@ 3.579545 Mhz) Sound Chips : K007232 (@ 3.579545 Mhz), YM3812 (@ 3.579545 Mhz), K051649 (@ 1.789772 Mhz) Screen orientation : Horizontal Video resolution : 256 x 224 pixels Screen refresh : 59.00 Hz Palette colors : 128 Players : 2 Control : 8-way joystick Buttons : 2 - TRIVIA - Released in February 1988. This game is known in Japan as "Akumajou Dracula". Haunted Castle IS part of the "CastleVania" series. However, as many games of this series, it is not part of the main storyline. The main character doesn't have any name, but it is believed to be Simon Belmont of the original "CastleVania". King Records released a limited-edition soundtrack album for this game (Konami Game Music Collection Vol.1 - K30X7705) on 05/08/1988. This album was reprinted (KCIA-2309) on 21/05/1993. - TIPS AND TRICKS - * Combining Credits : If you've ever played Haunted Castle, then you know that you are only allowed 3 continues throughout the game. And since you only get One Life per credit, it makes for a hard game. But if you have four credits in the game and hit the player one start button four times you will combined all four credits together giving you a huge life bar. Making this game a lot easier to play. Only trouble is, if you die, it will be game over because you will have used up all 3 of your continues making your Life Bar bigger. - SERIES -
|
| resource links | view in MAWS view in mini MAWS view in CAESAR view high score and replay at MARP view in Progetto EMMA (Italian) view game bugs at MAME Testers view driver bugs at MAME Testers view in arcade-history.com view in Games Database view in KLOV view in MamEnd view in System16 view in The Arcade Flyer Archive view in VGMuseum Game Endings view in VGMuseum Gamepics view in VGMuseum Gamepics |