LPC Galleon
From FreeSpace Wiki
| All information related to the LPC Galleon is non-canon. |
|---|
| Back to User-made Ships |
|
|---|
| LPC Galleon |
Contents |
Description:
Tech Room Description
None
Credits
- Model by ???
Performance:
Statistics
| Type | Cruiser |
| Manufacturer | Unknown |
| Maneuverability | N/A |
| Max Velocity | 20 |
| Max Afterburner Velocity | N/A |
| Armor | N/A |
| Hitpoints | 20 000 |
| Shields | N/A |
| Width | 162 m |
| Height | 80 m |
| Length | 602 m |
Armaments
| Default Statistics | |
| Turret Type | Amount |
| TerSlash | 3 |
| Standard Flak | 2 |
| Terran Turret | 3 |
| Terran Turret Weak | 2 |
| Morning Star | 4 |
| ST-33b | 20 |
Veteran Comments
Read the Veteran Comments policy before editing this section.
In ITHOV, the Galleon is armed with some Morning Stars, making it impossible to approach alone. It's used only in a couple of missions. Mostly it's enough just to steer away from it until help arrives to take care of it.
Download link:
- Into the Halls of Valhalla: http://www.freespacemods.net/download.php?view.38

