GVI Abthys
From FreeSpace Wiki
| All information related to the GVI Abthys is non-canon. |
|---|
| Back to User-made Ships |
|
|---|
| GVI Abthys |
Contents |
Description:
Tech Room Description
Mesuring at 5800 meters in width and length, the collosal Abthys follows the gracefull design typical for vasudan engineers. It's size, coupled with awesome firepower and large fighter complement make it into a real death star.
Credits
- Model by the Trashman
Performance:
Statistics
| Type | Installation |
| Manufacturer | Unknown |
| Maneuverability | N/A |
| Max Velocity | N/A |
| Max Afterburner Velocity | N/A |
| Armor | N/A |
| Hitpoints | 1 200 000 |
| Shields | N/A |
| Width | 5847 m |
| Height | 2187 m |
| Length | 5847 m |
Armaments
| Default Statistics | |
| Turret Type | Amount |
| LRBVas | 8 |
| AAAf | 16 |
| Heavy Plasma Cannon | 2 (x2) |
| Long Range Flak | 8 |
| Vasudan Turret | 32 |
Veteran Comments
Read the Veteran Comments policy before editing this section.
Download link:
Trashman's COST Shippack: http://rapidshare.com/files/80182912/FOW_COTS_SHIPS.rar.html

