RLCg A17
From FreeSpace Wiki
| All information related to the RLCg A17 is non-canon. |
|---|
| Back to User-made Ships |
|
|---|
| RLCg A17 |
Contents |
Description:
Tech Room Description
A17 Tactical containers are an upgraded variant on the standard A09 unit. Boasting reinforced armor and superior environmental controls, they afford better protection for important materials.Hauled by the RLFr Margay.
Credits
- Model by Kieve
Performance:
Statistics
| Type | Cargo Pod |
| Manufacturer | Unknown |
| Maneuverability | N/A |
| Max Velocity | N/A |
| Max Afterburner Velocity | N/A |
| Armor | N/A |
| Hitpoints | 1200 |
| Shields | N/A |
| Width | 24 m |
| Height | 26 m |
| Length | 41 m |
Armaments
| Default Statistics | |
| Turret Type | Amount |
| None | None |
Veteran Comments
Read the Veteran Comments policy before editing this section.
Download link:
- KRS Modelpack: http://www.freespacemods.net/download.php?view.306

