SSJ Dante
From FreeSpace Wiki
| All information related to the SSJ Dante is non-canon. |
|---|
| Back to User-made Ships |
|
|---|
| SSJ Dante |
Contents |
Description:
Nukemod Tech Room Description
Stay out from under foot or be stepped on.
Blue Planet Tech Room Description
Shiva, the Great Destroyer of the Universe, and the standard of invincibility, might and terror. This juggernaut appears to be the manifestation of the will which has destroyed countless races, whose invasion has left our race in the shadow of the Apocalypse. What little information that exists regarding this vessel has been classified at the highest level.
Credits
- Model by Nuke
Performance:
Statistics
| Type | Juggernaut |
| Manufacturer | Unknown |
| Maneuverability | N/A |
| Max Velocity | 25 |
| Max Afterburner Velocity | N/A |
| Armor | N/A |
| Hitpoints | 10 000 000 |
| Shields | N/A |
| Width | 3738 m |
| Height | 3685 m |
| Length | 11125 m |
Armaments
| Default Statistics | |
| Turret Type | Amount |
| BFRed | 4 |
| SRed | 24 |
| SAAA | 15 |
| Long Range Flak | 6 |
| Heavy Flak | 6 |
| Standard Flak | 6 |
Veteran Comments
Read the Veteran Comments policy before editing this section.
Download link:
- Blue Planet: AoA: http://www.freespacemods.net/download.php?view.42
- Nukemod:

