TPG 1
From FreeSpace Wiki
| All information related to the TPG 1 is non-canon. |
|---|
| Back to User-made Ships |
|
|---|
| TPG 1 |
Contents |
Description:
Tech Room Description
The TPG1 is one of the standard Terran facilities for storing nebula gas collected by mining vessels. The pressurized gas domes contain the deuterium gas and prevent it from becoming reactive before it is converted into fuel.
Credits
- Model by Sparks
Performance:
Statistics
| Type | Installation |
| Manufacturer | Unknown |
| Maneuverability | N/A |
| Max Velocity | N/A |
| Max Afterburner Velocity | N/A |
| Armor | N/A |
| Hitpoints | 3000 |
| Shields | N/A |
| Width | 160 m |
| Height | 75 m |
| Length | 160 m |
Armaments
| Default Statistics | |
| Turret Type | Amount |
| None | None |
Veteran Comments
Read the Veteran Comments policy before editing this section.
Download link:
- Return to Sol Campaign: http://www.freespacemods.net/download.php?view.37

